A városrész életében a XIX. század végétől jelentős szerepet játszott a sport. A MÁV Északi Főműhelyének sportköre a Törekvés az első magyarországi munkás-sportegylet volt. 1900-ban alakult, és a kezdetektől együtt sportoltak benne a munkások, a tisztségviselők és a vezetők.
Az alakulást követő években a kerékpározók érték el a legnagyobb sikereket, majd őket követték a labdarúgük az 1903 és 1946 közötti években 24-szer vettek részt az első osztályú bajnokságban. A legjobb helyezésük a 2. hely volt. De nyertek magyar bajnokságot az atléták és a birkózók is. Pályájuk ma is a Bihari úton található.
A labdarúgás mellett a tornasport volt nagyon népszerű a kerületben. Évenként tornaversenyeket rendeztek és a kerület hölgytornász csapata már a századforduló utáni években nagyon jó eredményeket értek el. Ennek sport- és nőtörténeti jelentősége is van, hiszen a nők sportolása úttörő és merész vállalkozásnak számított a század elején.
Évtizedeken át kiemelt jelentőségű és elismert szakosztályok müködtek az atlétika, birkozó, céllövő, ökölvívó és sakk sportágakban. Az ötvenes években alakult, illetve szerveződött újjá az asztalitenisz, női kézi- és röplabda, a tenisz és tájfutás.
Az 1990-es évek végéig Kőbányán több világszínvonalú szakosztály létezett. Az EVIG SE ökölvívói, a Kőbányai Porcelán SE tekézői, az Építők SE kézilabdázói, atlétái, labdarúgói, tekézői, az EGIS SE kosárlabdázói, a Dreher SE labdarúgói. Az állami vállalatok privatizációja, felszámolása után az üzemi sport és sporttelepek többsége is hanyatlásnak indult
Mára a kerületben a kimagasló élsport gyakorlatilag nem létezik. A XX. század végén mindössze a Törekvés SE labdarúgói, a Zrínyi SE tollasalbdázói, a Rév és Társa, az Adonyi VSE kézilabdázói, valamint az Építők SC kajak-kenusai sorolhatók a versenysport résztvevői közé.
Hozzászólások