X. kerület

Budapest külső kerülete. Területe 32,50 km2. A gondozott parkok összterületét tekintve Kőbánya a fővárosi listavezető, 2 675 000 négyzetméternyi zöldterülettel. Lakossága 75.470 fő. Népsűrűség 2388 fő/km2

Van egy jó témád? Írd meg!

Fotók vegyesen

Partnerek

Hozzászólások

Szeretnék hírlevelet!

Ki legyen Kőbánya díszpolgára?

2010.02.26. 17:41 Kvazimir

Kis érdekesség a sok politikai tartalmú bejegyzés után. Kőbánya Önkormányzata 1991-ben alapította meg a kerületi díszpolgár címet. A kitüntetés olyan személyiség kaphatja, akinek élete, életműve kötődik a kerülethez és szakmai tevékenységével, emberi magatartásával kiemelkedő személyisége Kőbányának.


Első alkalommal 1993-ban adományozott díszpolgári címet a kerület. Kőbánya legelső díszpolgára Dr. Lange Nándor a Szent László Gimnázium egykori tanára volt. Azóta már majdnem húszfősre bővült a kitüntetettek száma, olyan személyiségek, mint Hofi Géza, Kovács „Koko” István, Horváth Károly „Charlie”, Cserháti Zsuzsa, Kovács Ágnes, Varnus Xavér, Deák Bill Gyula.

A díjat 2009-ben nem adták át, ezért arra gondoltam érdemes lenne tippeket adni a döntéshozóknak ki is legyen a következő kerületi kitüntetett. Kérlek titeket ha van ötletetek ki érdemelné ki Kőbánya Díszpolgára címét akkor a kommentek közé írjátok le nekünk.
A díjazottak teljes névsora:

dr. Lange Nándor (posztumusz)
(1913-1992.)
Orvos-biológus, főiskolai tanár, biológia szakos tanár, aki  1949-től tanított a Szent László Gimnáziumban, és tanárként, tudósként, emberként is tanítványai, kollégái példaképévé vált.
1984-től a gimnáziumi tanári beosztása mellett a Magyar Tudományos Akadémia orvos-biológiai csoportjában önálló kutatóként dolgozott.
Haláláig nem szakadt el Kőbányától.

Pillich Lajos
Vegyészmérnök 1913-ban született Székelyudvarhelyen, 1907-ben költözött Kőbányára, és 1935-től dolgozott a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt.-ben. Főmérnök, majd gyártási igazgató, később az igazgatóság elnöke volt. Személyes érdemének köszönhető  a gyár fennmaradása. Tevékenysége meghatározó volt a magyar gyógyszeripar fejlesztésében és Kőbánya ipari fejlődésének, akkori arculatának kialakításában.

dr. Zárday Imre (posztumusz)
(1902-1968.)
Orvos, nemzetközileg elismert szívgyógyász, a magyar kardiológia életre keltője és fejlesztője. 1945-ben került a Bajcsy-Zsilinszky Kórház III. belgyógyászati osztályának élére, amely 1948-tól kizárólag szívbetegeket kezelő, gyógyító osztályként működött. Szociálisan érzékeny ember volt, orvosi tevékenységének középpontjában a beteg ember állt, és osztályán a legszegényebb kőbányai betegeket is magas színvonalú ellátásban, gondos kezelésben részesítette.
Két magyar egyetemen, Budapesten és Szegeden is tanított, 120 tudományos dolgozata és 7 kardiológiai tárgyú könyve jelent meg. Orvosok generációit nevelte fel a szívbetegségek elleni küzdelemre.

Hofi Géza
(1936-2002.)
Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész volt. Színész, humorista, egy új típusú közéleti kabaré megteremtője. Kőbányán született és itt élte le gyermekkorát, első munkáséveit is itt töltötte. A nehéz időkben is jókedélyü magyar ember volt, aki soha nem felejtette el gyökereit. Az emberek sorsa iránt érzékeny, művészete a hétköznapi emberek életéből, gondjaiból táplálkozott. Bár igazi népszerűségét a kabaré műfajában szerezte, a színészmesterség valamennyi ágában otthonosan mozgott. Fontos volt számára, hogy a kőbányai emberek szerették, megbecsülték, a magukénak érezték. Művészi teljesítményét több kitüntetéssel is elismerték, de ő arra volt a legbüszkébb, hogy Kőbánya díszpolgára lehetett.


Kovács István
Olimpiai bajnok, világbajnok ökölvívónk 1970-ben született Kőbányán. Élete első 14 évét is itt töltötte, itt járt óvodába és általános iskolába. Tíz éves kora óta sportolt rendszeresen és az ökölvívást is Kőbányán kezdte az Egyesült Villamosipari Gépgyárban (EVIG), 1982. év elején. 1988-tól a Vasas versenyzője volt.
"Koko" volt junior Európa bajnok , hétszeres magyar bajnok, 1991-ben az 51 kg-os súlycsoportban világ és Európa bajnok, 1992-ben olimpiai bronzérmes, 1996-ban Európa bajnok és Atlantában olimpiai bajnok, 1997-ben  Budapesten ismét világbajnok.
1991-ben és 1996-ban az év sportolójává választották.
Ma is büszke kőbányai kötődésére, sok ismerőse, barátja él kerületünkben.

Ütő Endre
Liszt Ferenc-díjas operaénekes, a Magyar Állami Operaház  nyugalmazott főigazgatója 1937-ben született Budapesten. Gyermek- és ifjúkorát Kőbányán töltötte, a Pongrác telepen lakott. A Szent László Gimnáziumban érettségizett, majd a Zeneművészeti Főiskolán és Rómában énekelni tanult.  A Magyar Állami Operaház magánénekese volt, 1964-től megbízott igazgatói, illetve főigazgatói kinevezéséig.
1990-1994. között a Fővárosi Közgyűlés tagja.
Sokoldalú művész, fafaragással, kerámia készítéssel is foglalkozik. Több kiállításon, így a Pataky Művelődési Házban is bemutatták alkotásait.
Művészi pályája, hírneve és mindig vallott kőbányai volta tette méltóvá hogy "KŐBÁNYA DÍSZPOLGÁRA" legyen.


Kovács Ágnes
Az olimpiai bajnok és világbajnok úszónő 1981-ben Budapesten született. Több, mint 10 évig a Budapesti Spartacus Sport Club versenyzője volt, 2005. január 1-jétől a Kőbánya SC sportolója. 1995. óta vesz részt világversenyeken, eredménylistája egyedülálló. Hétszeres Európa bajnok, 1998-ban és 2001-ben  a 200 m-es mellúszásban világbajnokságot nyert, 1996-ban olimpiai bronzérmes és 2000-ben  Sydneyben a 200 m-es mellúszás olimpiai bajnoka.
Az úszás mellett fontosnak tartja a tanulást, továbbképzést. Külföldi tanulmányai mellett a nemzetközi versenyeken továbbra is magyar színekben indul.
 

Cserháti Zsuzsa (posztumusz)
(1948-2003.)
Énekes, az ún. második magyar popgeneráció kiemelkedő képviselője volt. Budapesten született és sok szállal kötődött Kőbányához. Anyai nagyapja a Kőbányai Sörgyár igazgatója volt, édesanyja a X. kerületi Ingatlankezelő Vállaltnál dolgozott. Gyermek- és ifjúkorát Kőbányán élte le, a Harmat utcában lakott, itt járt általános iskolába.
Énekesi pályafutását 1965-ben kezdte, és az 1972-es táncdalfesztiválon aratott átütő sikert. Ezt követően még néhány könnyűzenei műsor nagydíját vitte el, de igazi nagy fellépésekhez, sikerekhez nem jutott. Eleinte külföldön, majd a hazai vendéglátóiparban vállalt éjszakai fellépéseket, hogy maga és gyermeke megélhetését biztosítsa.
A nehéz, embert próbáló évek alatt egészsége megromlott, visszavonult. Újabb sikereit 24 év után az 1996-os esztendő hozta meg a Hamu és gyémánt címmel megjelent lemezével. A könnyűzenei műfaj általa képviselt egyéni és sajátos nagyszerűségét 1997-ben Arany Zsiráf és eMeRTon- díjjal ismerték el. 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztjét vehette át.

Horváth Károly

Liszt Ferenc-díjas zenész, énekes, ahogyan mindenki ismeri: Charlie. Ónodon született 1947-ben, de gyermekkorát már Kőbányán töltötte. Fiatal zenészként zenekarával a Kőbányai Ifjúsági Klubban gyakran fellépett. Klasszikus hangszeres zenét tanult, eleinte trombitált.
A Decca, az  Olimpia, a Generál együttes, majd a Tátrai Band tagja, később szólóénekesként arat nagy sikert. Országos ismertségre és népszerűségre az Olimpia zenekarral tett szert. Húsz évig külföldön lépett fel a Pannónia Expressz zenekarral.
1994-től szinte minden évben elnyerte a zenei szakma valamilyen elismerését. Többek között az  eMeRTon díjat, az Aranyszarvas Művészeti díjat, a Black Boksz Gála életműdíját. 1998-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztje kitűntetést.

Póka Egon
Weiner Leó-díjas zeneszerző, előadóművész, a Kőbányai Zenei Stúdió igazgatója. Kőbányán született 1953-ban és egész életével ide kötődik. Kőbányán járt iskolába, itt kezdte zenei tanulmányait, itt sportolt és ebben a kerületben alapított családot. 1970-ben szerzett hivatásos előadóművészi képesítést.  Zenei pályafutását a Metro együttes tagjaként kezdte. Tagja volt - többek között - a Tűzkerék, az Olimpia, a Juventus és a P.Mobil együtteseknek, a Hobo Blues Band-nek. Pályafutása során mintegy 200 dalt írt, és a Kopasz kutya című film zenéjét szerezte.
1990-1994-ig a Budapest Kőbányai Önkormányzat Képviselő-testületének tagja volt, felkészültségéhez híven a kulturális, közoktatási területen végzett eredményes munkát.
1994-ben kezdeményezésére jött létre a Kőbányai Zenei Stúdió, amely színvonalas működése eredményeképpen mind a hazai, mind nemzetközi körökben fontos szakmai műhelynek számít és hírnevet szerzett Kőbányának.

Varnus Xavér
Orgonaművész 1964-ben Kőbányán született. Iskoláit is itt végezte, zongorázni a Kőbányai Zeneiskolában tanult. Orgonához először az Ihász utcai református templomban ült. Budapesten és Párizsban tanult, tanárai Kistétényi Melinda és Lehotka Gábor, illetve Pierre Cochereau és Lorenz Holzenbach voltak. 1977-től koncertezik. 1981-ben Franciaországba, majd Kanadába ment. Több egyetemen és Faludy Györgytől középkori irodalmat és történelmet tanult. A kilencvenes években négy évig a Zalaegerszegi Orgonafesztivál igazgatója volt. Virtuóz orgonamuzsikájával és közéleti szereplésével kivívta a közönség szeretetét, tiszteletét. Sokat tesz azért, hogy az emberekhez közelebb kerüljön Bach csodálatos muzsikája.
Kőbányához való vonzalmát jelzi, hogy a Magyar Televízió többrészes komolyzenei műsorának felvételeihez az Ihász utcai református templomot választotta.
2004.

Dr. Orbán István
Vegyészmérnök, címzetes egyetemi tanár az EGIS Gyógyszergyár Rt. vezérigazgatója. 1939-ben Budapesten született és 1961-től kötődik Kőbányához. Akkor lett ugyanis az EGIS Gyógyszergyár ösztöndíjasa, majd a termelés folyamatát végigjárva műszaki igazgató, igazgató. 1985-től vezérigazgató. Vezetése alatt a nagy múltú gyár nemcsak töretlenül fejlődik, hanem harmonikusan illeszkedik a városrészbe, munkát ad több mint 200 kőbányai családnak. A kutatásai révén új, hatásos gyógyszervegyészeti termékeket állít elő.
Orbán István munkássága során számos közfeladatot is vállalt, több tisztséget töltött és tölt be, amelynek magas színvonalú végzésével ismertséget és megbecsülést szerzett Kőbányának.A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke, a Magyar Munkaadók és Gyáriparosok szövetségének általános alelnöke. Szakmai és közéleti munkásságáért több kitűntetésben részesült. Eötvös Lóránd-díjat kapott  1987-ben  és 1995-ben, Gábor Dénes-díjat 1994-ben. A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét 1996-ban, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a csillaggal kitüntetést 2004-ben. A Fővárosi Közgyűlés 2002-ben Pro Urbe Budapest díjjal ismerte el munkásságát. 2001-ben az Év Menedzsere, 2003-ban az Év Vállalkozója lett. "KŐBÁNYÁÉRT" díjban 2002-ben részesült.

Bereczki Sándor
Született: 1935. november 6-án Hódmezővásárhelyen
Tanulmányok: a Bethlen Gábor Református Gimnáziumban érettségizett, majd teológus diplomát szerzett, később narkológusnak tanult.
Pályafutás: drogszakértője az európai uniós Pompidou-csoportnak, drogtanácsadó a szlovákiai háziorvosiképzésben. Az Emberbarát Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Díjak: Miniszteri Oklevél (2001), Köztársasági Arany Érdemkereszt (2006).

Bereczkiné Loránt Ágnes
Született: 1948. augusztus 7-én Cserhátsurányban.
Tanulmányok: Budapesten érettségizett, gyülekezeti munkás-képző iskolát végzett, majd narkológusnak tanult.
Pályafutás: református lelkész, majd az Emberbarát Alapítvány titkára. Több, a férje által írt könyv társszerzője, de önálló tanulmányai is megjelentek.
Bereczkiné Loránt Ágnes és Bereczki Sándor munkájának köszönhetően Kőbányán található egy olyan intézmény, intézményhálózat, amely emberek százait mentette már meg az alkohol-vagy drogfüggőség segítség nélkül visszafordíthatatlanná váló útjától.
1988-ban kezdtek működtetni egy teaházat, ahol mintegy 80-100 fiatal kapott rendszeresen lelki, jogi, orvosi és szociális segítséget. Ez az intézmény volt az első és egyetlen ilyen intézmény Magyarországon a rendszerváltás előtt. Ebből a kezdeményezéből nőtte ki magát a jelenlegi hálózat, melyben utógondozó és munkaterápiás céllal pékséget és asztalosműhelyt is üzemeltetnek.

Deák Bill Gyula
Deák Bill Gyula Budapesten, Kőbányán született. Állandó eposzi jelzője a hazai rockéletben: "a magyar blues-király", ő az egyetlen magyar énekes, akinek - amerikai kritikusok szerint - fekete hangja van.
Pályafutását a kőbányai Sztár együttesben, külföldi dalok éneklésével kezdte. Később jazzénekesként a Napsugár, a Wanderers és a Loyd együttesek tagja. Nagy hatással volt rá Jimi Hendrix, Radics Béla, Orszáczky Miklós munkássága. A Hobo Blues Band meghatározó egyénisége volt 1979-85 között. Ezt az időszakot követően lépett szólópályára, megalakította a Bill és a Box Companyt, 1987-től vezetője a Beák Bill Blues Bandnek.
A rockzenén kívül számos musical szereplője is volt, talán egyik legjelentősebb szerepe az István a király rockoperában Torda, a Táltos megformálása volt. Ezenkívül láthattuk, hallhattuk az Itt élned, halnod kell, a János vitéz, a Jézus Krisztus Szupersztár musicalekben is. Sokoldalúságát bizonyítják filmszerepei is: Szomjas György: Kopaszkutya, Könnyű testi sértés, Koltay Gábor: István, a király, Attila, Isten kardja
Az 1984-ben megjelent első önálló - Rossz vér - albumát számos, jelentős sikert hozó követte, legutóbb a 2008-ban, a 60. születésnapja tiszteletére megjelent Hatvan csapás című CD. Folyamatosan koncertezik, fesztiválokon lép fel, teltházas sikereket szerezve.
Deák Bill Gyula 2008-ban, elsőként kapta meg a Pont FM által alapított életműdíjat, melyet a Rockaréna2 első napján Nagy Ferótól vehetett át. Szakmán belüli elismertsége is számottevő.
Bill interjúi során állandóan hangsúlyozza kőbányai voltát, jelenleg is kerületünkben él családjával. Így vall magáról és a zenéről:
"Természetesen Kőbányán lakom még mindig, jól élek, nincs okom panaszra. Itt ismer mindenki, szeretnek az emberek...... A zene által annyi szépet és jót kaptam az élettől és az emberektől, hogy örülök, ha valamennyit visszaadhatok belőle."
 

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://10ker.blog.hu/api/trackback/id/tr671792783

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mariannka51 2010.02.28. 09:00:14

BOGSCH ERIK, a Richter vezérigazgatója

Szerintem elég elsétálni a Gyömrői úton és láthatjuk amikor egy "üzem" nemcsak a saját területét hanem a környezetét, a közét is igényesen alakítja.

Több ilyen vállalkkozás kéne még Köbányának!!

Életrajza:

1970-ben szerzett vegyészmérnöki diplomát a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1970 és 1977 között a kutatás-fejlesztés területén töltött be különböző pozíciókat a cégnél, amely akkor belföldön Kőbányai Gyógyszerárugyárként volt ismert. 1977 és 1983 között Mexikóban dolgozott a Medimpex irodavezetőjeként. 1983 és 1988 között a Richter Gedeon Rt. Fejlesztési igazgatója volt. Ezt követően, 1988 és 1992 között Londonban a Medimpex UK ügyvezető igazgatójaként dolgozott. 1992. novemberében nevezték ki a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatójává. 2006 márciusától a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökségi tagja, a gyártók szekciójának elnöke, majd 2006 óta a MAGYOSZ elnöke.

tékozló 2010.03.08. 08:21:56

Kőbánya Díszpolgára 2009 ben Turi György
ez tiszta sor. Csak később fette át ünnepélyes keretek között, úszó tanítványai körében.
De! Kőbány adíszpolgára lett Kanizsa JJózsef is aki a múltra kisértetiesen hhasonlító módszerrel választottak meg.
Ugyanis az erdetileg előterjesztett személy valamelyik párt nem fogadta el.
Véleményem szerint megérdemelte volna.
Így Kanizsa Józsefben állapodtak meg akit az utólsó pillanatban értesítettek.
Kanizsa egy hős lovaghoz méltón azonnal rendelkezésre állt vasalt öltönyében nyakkaendőjével egyetemben. Ez utóbbi véleménye szerint elengedhetetlen iismertető jele egy költőnek. Úgy amúltban mint a jelenben ámen
süti beállítások módosítása