Csakúgy mint az ország számára a blog életében is kiemelkedő év lesz az idei. Választásokat tart hazánk, így a kerület naplójában is több politikai cikk, elemzés kerül majd bejegyzésre. Célom, hogy a kerület lakói a lehető legtöbbet megtudjanak lehetséges képviselőik személyéről, programjáról. Elsőként az országgyűlési választásról olvashattok egy részletes elemzést. Ezzel kapcsolatban (is) várom a hozzászólásokat, (ellen)véleményeket, amelyeket szívesen megjelentetek külön bejegyzésekben is.
Talán nem sokan vannak tisztában azzal, hogy Kőbánya két képviselőt delegál a parlamentbe. A kerület nagyobbik része a 14. választókörzet (képen), itt két képviselő biztos indulónak tarthatja magát. Arató Gergely az oktatási és kulturális tárca államtitkára az MSZP színeiben és Dr. György István korábbi kőbányai polgármester a FIDESZ részéről. Ők ketten már négy évvel ezelőtt is összecsaptak akkor az első fordulóba az szavazatok abszolút többségét megszerző Arató jutott a parlamentbe. Rajtuk kívül 2006-ban az MDF, SZDSZ és a Munkáspárt állított jelöltet. Együtt alig több mint 11%-ot szereztek a választókörzetben.
A 26. választókörzet Újhegy egésze, kis szelete az óhegyi városrésznek, ami kiegészül a XVIII. kerület hat másik városrészével. Három jelöltről biztosan tudni. Simon Gábor MSZP jelölt, aki az országos pártlistán a biztos befutó 8. helyet szerezte meg, Kucsák László pestszentlőrinci iskolaigazgató a FIDESZ részéről, Kerezsi László pedig a Munkáspárt színeiben indul tavasszal. Négy éve ebben a körzetben is a szocialisták győztek Simon személyében, akit a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkáraként ismerhetünk. Elindult ezen a választáson az SZDSZ, MDF, Munkáspárt, MIÉP-Jobbik négyes is, nekik a szavazatok összesen 15%-át sikerült begyűjteni.
Idén nagy meglepetés lenne ha az SZDSZ, Munkáspárt, MDF triónak sikerülne összeszedni az induláshoz elegendő kopogtató cédulákat. Érdekesség, hogy a négy évvel ezelőtti választási adatokat böngészve a 26. számú körzetben Munkáspárt jelöltje negyedannyi szavazatot kapott, mint az induláshoz szükséges kopogtatók száma.
Meg kell említeni az új politikai tömörüléseket is. Az önállóan induló JOBBIK 13,5%-os eredményt ért el Kőbányán az EP választásokon és a Lehet Más a Politika nevű szervezet 4%-os támogatása nagyobb az országosan elért eredményénél.
A tavaszi választás számos tekintetben különleges lehet. 1990 után minden bizonnyal most dől el a legtöbb egyéni mandátum már az első fordulóban. A FIDESZ országos fölénye ugyan meggyőző mégis számos elemzésben olvasgató, hogy a kőbányai választókörzetek a "legnemfideszesebbek" közé tartoznak így nálunk lehet számítani a legnagyobb versenyre. Ezt jól szemlélteti, hogy 1994 óta mindig csak a szocialisták nyertek, és 2002-ben és 2006-ban is az első fordulóban eldőlt a mandátum sorsa.
Könnyen elképzelhető tehát, hogy kiemelt fontosságú kerületnek minősítik a pártok Kőbányát és erőforrásaikat ide összpontosítják. Ebben az esetben hamarosan ellepik a kerületet az óriásplakátok, szóróanyagok tele hangzatos választási ígéretekkel.
Kérem a blog olvasóit, amennyiben bármilyen kampányanyagot (szórólapot, újságot, meghívót, e-mailt) kaptok, azt juttassátok el az xkerblog@gmail.com címre és a lehető legrövidebb időn belűl megjelentetem.
Hozzászólások